Whatsapp’ın BiP Kararı

Milyonlarca insan tarafından indirilen ve kullanılan Whatsapp, son dönemlerde aldığı kararlar ile dikkat çekmeye başladı. Geçtiğimiz zamanlarda gizlilik konusunda bildiri yayınlayan ve kullanıcılar tarafından oldukça tepki gören Whatsapp, şimdi de BiP uygulaması ile ilgili aldığı karar ile dikkatleri üzerine topladı. Whatsapp’ın BiP kararı ile artık Whatsapp uygulamasında kaydedilen sohbet geçmişi BiP uygulanmasına aktarılacak. Whatsapp dışında Viber ve Telegram gibi uygulamalar da sohbet geçmişini BiP’e devretme kararı aldı. BiP’e yeni gelecek olan sohbet taşıma özelliği ile geçişlerin artık daha kolay olması planlanıyor.

Dünya çapında ilgi gören ve 76 milyondan daha fazla indirilen BiP uygulaması ile ilgili açıklama, Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden sorumlu olan Genel Müdür Ataç Tansuğ tarafından yapılmıştı. Sayın Tansuğ’un yaptığı açıklamada, kullanıcılardan gelen talepler neticesinde BiP uygulamasını geliştirmeye yönelik hamleler yapacaklarını ve rakip uygulamalarda yer alan sohbet geçmişlerinin sohbet taşıma özelliği ile BiP uygulamasına aktarılacağını dile getirmişti.

Whatsapp’ın BiP Kararı BiP’in Önünü Açtı

Whatsapp’ın 8 Şubat itibariyle uygulamaya koymaya karar verdiği gizlilik kararı ile kişisel verilerini paylaşmak istemeyen ve bu karardan çekinen birçok kullanıcı Whatsapp’ın alternatifi olan ve daha güvenli olan uygulamalara yönelmeye başlamıştı. Bu süreçte en fazla dikkat çeken ve indirilen uygulamalar ise Telegram ve BiP oldu. BiP’e olan talebin artması üzerine, BİP uygulaması 2013’ten yılından beri, ilk defa bu kadar fazla indirme rakamına ulaştı.

Whatsapp’ın BiP Kararı Olay Oldu

Whatsapp’ın 200 milyon kullanıcı kaybetmesine neden olan ve tepki alan kararı üzerine alternatif olarak tercih edilen ve kendi indirme rekorunu kıran BiP uygulaması, yoğun talepten ötürü ilk başlarda veri talebini karşılayamamıştı ve Turkcell bu sorunu bulut çözümleri ile gidermişti. Milyonlarca yeni kullanıcı kazanan BiP, bu süreçte yeni müşterilerinden gelen önerileri dikkate aldı ve birçok sorunu çözüme kavuşturdu. BiP’e geçişle ilgili başlatılan kampanyalar BiP kullanıcılarının sayılarını hızla arttırırken, kullanıcılar tarafından en fazla gelen önerilerden biri de Whatsapp uygulamasında depolanan sohbet geçmişlerinin BiP uygulamasına aktarılması yönündeydi. Whatsapp’ın BiP kararı ile bu önerileri de çözüme kavuşan kullanıcıların Whatsapp’a tepkileri devam ederken, BiP uygulamasına yönelen kullanıcı sayısı da artmaya devam etti.