WhatsApp Kullanıcı Sözleşmesi İle İlgili Yeni Gelişme

WhatsApp kullanıcı sözleşmesi ile ilgili haberler gündeme geldikten sonra oldukça kullanıcı kaybetmiş ve bu sözleşmesinin süresini uzattığını duyurmuştu. WhatsApp’ın kullanıcı sözleşmesi için verdiği süre gelecek hafta dolacak. Sürenin yaklaşması ile birlikte birçok kullanıcı, sözleşmeyi kabul etmemesi durumunda ne olacağını merak ediyor.

WhatsApp Kullanıcı Sözleşmesi Süresi 15 Mayıs’ta Doluyor

2020’nin Aralık ayında kullanıcı sözleşmesini duyuran şirket, birçok kullanıcı tarafından eleştirilmiş, olayların büyümesi ile birlikte bu eleştirilere hükümetler bile dahil olmuştu. Hem hükümetlerin hem de kullanıcıların tepkilerini üzerine çeken WhatsApp sözleşmenin süresini daha ileriye bir tarihe alacağını duyurmuştu.

Yaşanılan bu olaylardan sonra Facebook çatı şirketine ait olan uygulamaların kullanıcı sayılarında büyük bir azalış beklenilirken, Aralık ayından bu yana yaklaşık olarak 150 milyon aktif kullanıcı kazanıldı. Sözleşmenin duyurusu ile birlikte WhatsApp uygulamasını silen birçok kullanıcı, bu kararın ertelenmesi ile birlikte uygulamayı yeniden yükledi.

WhatsApp Kullanıcı Sözleşmesi Kabul Edilmezse Ne Olacak?

WhatsApp sözcüsünün yaptığı açıklamalar ile yeni kullanıcısı sözleşmesi hakkında verilmiş olsa da henüz netlik kazanan bir durum görünmüyor. WhatsApp sözcüsü yaptığı açıklamada, WhatsApp kullanıcı sözleşmesi konusunda kararlı olduklarını ve sözleşme hakkında bilgilendirme yaptıkları birçok kullanıcının güncellemeyi kabul ettiğini söyledi. Uygulamanın büyümeye devam ettiğini belirten WhatsApp sözcüsü, 15 Mayıs tarihinde sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılara yönelik ‘şimdilik’ bir yaptırım olmayacağını belirtti fakat yaptırımların ne zaman başlayacağı ve ne gibi yaptırımların uygulanacağı konusunda bilgi vermedi. Bu açıklamaların ışığında, WhatsApp kullanıcı sözleşmesine karşı tepkiler hala devamlılığını koruyor. Sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıların uygulamanın bazı özelliklerine erişemeyeceği düşünülüyor. Bazı kullanıcılar ise çok sert yaptırımların gelmesi halinde Facebook’a ait olan hiçbir ürünü kullanmayacağını belirtiyor. Bunlarla birlikte Apple’ın da Facebook ile veri gizliliği konusunda yaşadığı sorunlar devam ediyor. Facebook ise bu konularla ilgili iyileştirme çalışmalarına devam ediyor.