Ülkelere Göre Bitcoin Kazançları: Türkiye Kaçıncı Sırada Yer Aldı?

Bir analiz firması ülkelere göre bitcoin kazançları konusunda araştırma yaptı ve tahmini olarak 2020 yılında Bitcoin’den en fazla kazanç sağlayan yatırımcıların anavatanlarına göre bir sıralama oluşturdu.

Kripto para konusunda coğrafi bir analiz gerçekleştirerek bu tabloyu oluşturmak, oldukça zor bir süreç. Çünkü yapılan bireysel işlemlerinin taraflarının hangi ülkelerde yer aldığını kesin olarak bilmek imkansız. Ancak bu analiz firması, Chainalysis’in izlediği hizmetlerden alınan işlem verilerini kullanarak bu analizi gerçekleştirdi.

Ülkelere Göre Bitcoin Kazançları Neler?

2020 yılında Bitcoin yatırımlarından kazançlı çıkan kişilerin anavatanlarına göre tahmini olarak oluşturulan bu çalışmaların aşamaları oldukça meşakkatli. Bunun için ilk olarak kripto para birimlerinde meydana gelen değişimlerin listesi çıkarıldı ve bu esnalarda elde edilen toplam dolar kazançları, kripto paraların platformdan çekildiği sırada varlığın fiyatında meydana gelen değişimler ölçüldü ve yaklaşık olarak bir hesaplama yapıldı.

Bu işlemlerin ardından Global Kripto Benimseme Endeksi oluşturuldu. Hesaplanan kazançlar her ülkeye her borsaya ait web sitesinde, hesaba katılan web grafiklerine göre ülkelere bölüştürüldü. Yapılan bu analizde bir borsada yer alan ve henüz çekilmemiş olan varlıklar hesaba katılmamış olsa da 2020 yılına ait ülkelere göre bitcoin kazançları hakkında tahmini olarak bir rapor sunuldu. Yapılan analize göre en fazla kazanç sağlayan, hatta bu alanda hakimiyet kuran ülke ABD oldu. ABD’nin 2020 yılında Bitcoin’den elde ettiği kazanç 4 milyar doları aştı. ABD’yi ikinci sırada Çin takip etti. ABD’nin en yakın rakibi Çin bile ABD’nin yaklaşık olarak dörtte biri kadar kazanç elde ederek 1.1 milyar dolar ile ikinci sıraya yerleşti. Türkiye ise bu listede 300 milyon dolar elde ederek 16. sırada yerini aldı.