Tesla’dan Pil Üretim Maliyetini Azaltan Proje…

Geçtiğimiz Eylül ayında Tesla tarafından gerçekleştirilen ‘Pil Günü’ sunumunda, önümüzdeki birkaç yıllık süreç içerisinde pil üretim maliyetini yarı yarıya indirebilecek, çeşitli üretim değişikliklerini ayrıntılı olarak açıklanmıştı.

Tesla’nın enerji mühendisliği kıdemli başkan yardımcısı ve güç aktarma organı olan Drew Baglino’dan daha önce gelen açıklamalara göre Tesla şirketi bileşeni yapabilmek için gerekli olanları yeniden kullanarak katot üretim maliyetlerini %75’ten fazla azaltabilecek çalışmaları bulunmaktaydı. Bu açıklamadan aylar sonra Tesla’nın bu üretim tekniklerini uygulayabilmek için teknolojiyi nasıl ettikleri ortaya çıktı.

Tesla’nın Hedefi: Pil Üretim Maliyetini Yarı Yarıya Düşürmek

Pil üretim maliyetlerini yarı yarıya düşürmeyi hedefleyen Tesla’nın Spingpower Innternational adlı küçük bir Kanadalı girişimin birkaç patent sattığı TechCrush tarafından bulunan kamuya açık kayıtlarda görülüyor. Burada yer alan kayıtlara göre Tesla’nın bu patentleri ‘Pil Günü’nden birkaç hafta önce satın aldığı ortaya çıktı. Baglino’nun geçen yıl yapmış olduğu açıklamada yer alan üretim süreci gibi, bu patentlerden biri fabrikaların lityum iyon piller aşamasında katotlar yapmak için kullanılan kiyasal çözelti devridaimlerine yönelik bir yöntemle ele alınıyor.

Tesla’nın Tek Hedefi Pil Üretim Maliyetini Azaltmak Mı?

TechCrush tarafından ele edilen bilgiler doğrultusunda Tesla patentleri almanın yanı sıra startup’ı komple satın almış gibi görünüyor. Linkedln’de patent başvurularında yer alan çalışanların yanı sıra birkaç Singpower çalışanı da artık Tesla için çalıştığını söylüyor. Tesla tarafında ise yakın zaman içerisinde yapılan herhangi bir satın alma duyurusu görülmüyor ve şirket bir halkla ilişkiler departmanına sahip değil. Tesla Singpower’ı satın alma durumu söz konusu olsun veya olmasın veya şirkete yatırdığı para ne olursa olsun iyi harcanmış nakit ile sonuç alınacağını düşündürüyor. Pil üretim maliyetini azaltma konusunda Battery Day’de açıklama yapan Elon Musk, şirketi tarafından detaylı bir şekilde aktarılan bu sürecin gerçekleştirilmesi doğrultusunda 3 yıl içerisinde 25.000 dolarlık bir elektrikli otomobil satmaya başlayacaklarını belirtmişti.