Teknoloji Devlerine Siber Saldırı Yapıldı!

Güvenlik ihlali nedeniyle bilgisayar korsanları tarafından büyük sitelere siber saldırı yapıldı. Siber saldırı ile kişisel birçok bilgi çalındı.

Bilgisayar korsanları güvenlik ihlali nedeniyle teknoloji devleri olarak adlandırılan büyük sitelere siber saldırı düzenledi ve birçok bilgi çalındı. Siber saldırının gerçekleştirilmesi için kullanılan yöntemler arasında korsan oyunlar da dahil olmak üzere birçok hizmet yer alıyor. Çalınan verilerin nerede ve ne amaçla kullanılacağı veya kullanıldığı konusu ise belirsizliğini korumaya devam ediyor.

Teknoloji Devlerine Yapılan Siber Saldırı ile 1.2 Terabayt Boyutunda Kişisel Ayrıntı ve Veri Çalındı!

Teknoloji devleri olarak da adlandırılan Apple, Amazon ve Facebook’un da dahil olduğu büyük sitelere siber saldırı yapıldı ve kullanıcıların hesap bilgileri çalındı. Bu bilgiler içerisinde ödeme bilgileri, tarayıcı tanımlama bilgileri ve otomatik doldurma bilgileri de yer alıyor. Siber güvenlik sağlayıcısı NordLocker’daki araştırmacılardan elde edilen bilgilere göre çalınan kişisel ayrıntı ve verilerin 1.2 terabayt olduğu öğrenildi.

Siber saldırı ile çalınan veriler arasında Windows işletim sistemini çalıştıran 3.25 milyon bilgisayarda yer alan ödeme bilgileri de bulunuyor. Çalınan bu verilerin henüz nerede ve ne amaçla kullanacağı ve kullanıldığı belirsizliğini korumaya devam ediyor. Siber güvenlik sağlayıcısı NordLocker’un Çarşamba günü yayınladığı rapora göre, tanımlanamayan yazılım sayesinde 2018 ve 2020 yılları arasında 26 milyon hesap çalındı. Yine NordLocker tarafından elde edilen bilgilere göre veri tabanı 2 milyardan fazla tarayıcı çerezleri, 6,6 milyon dosya ve 1,1 milyon benzersiz e-posta adresi içeriyor.

Siber Saldırı ile Hangi Firmaların Kullanıcı Bilgilerine Erişim Sağlandı?

Hesap bilgileri çalınan diğer firmalar arasında ise Instagram, Paypal, eBay, Twitch, Roblox, Twitter ve Netflix yer alıyor. Güvenlik ihlali dolayısıyla gerçekleştiği belirtilen siber saldırıda, kullanıcıların bilgisayarına yazılımı ön yükleme yazılımı indirerek ya da gelen e-postaları açarak bulaştırdıkları düşünülüyor. Bu kötü amaçlı yazılım, kullanıcı bilgilerini elde etmenin yanı sıra bilgisayar kamerasına erişebiliyor ve ekran görüntüsü alabiliyor. Kötü amaçlı yazılımın keşfedilmesinin ardından NordLocker şirketi, bir veri ihlali araştırma şirketi ile birlikte veritabanını analiz etti. Yapılan analiz sonucunda, siber saldırı yapılmasını sağlayan kötü amaçlı yazılımın korsan oyunların indirilmesi, yasa dışı yazılımların kullanılması ve korsan Windows araçları kullanılması ile bulaştığı ortaya çıktı.