Spotify Zirvede!

En fazla tercih edilen müzik akışı hizmetlerinden biri olan Spotify, özellikle geçtiğimiz yıl koronavirüs salgınının ortaya çıkması ile daha fazla rağbet görmeye başlamıştı. Aileler, öğrenciler ve bireysel kullanıcılar için farklı ve özel üyelik paketlerine sahip olan uygulama, bu sene de kullanıcı sayısını hızla arttırmaya devam etti.

Tabi ki bu alanda tek hizmet veren uygulama Spotify değil. Birçok firma dijital müzik hizmeti vermeye başladı ve bu rekabete dahil oldu. Ancak bugün paylaşılan bilgilere göre Spotify önemli bir hususta zirveye oturdu ve rakiplerini geride bıraktı.

Spotify Android’de 1 Milyar İndirmeye Ulaştı

Android işletim tabanlı uygulamaların resmi mağazası olan Google Play Store, bu uygulamaların kaç kez indirildiğini kullanıcılar ile paylaşıyor. Şimdiye kadar 500 milyon indirme oranına sahip gözüken Spotify uygulaması bugün itibariyle 1 milyara yükseldi. Yakaladığı bu başarı ile unvan sahibi olan uygulama, Android ekosisteminin ‘’en çok indirilen müzik uygulaması’’ unvanını kazanmış oldu.

1 milyar indirme başarısını ilk yakalayan uygulama Spotify değil. Ancak bu indirme oranını yakalayan ilk uygulama olan Play Müzik geçen sene kapandı. Play Müzik’in kapanmasından doğan boşluğu ise Spotify doldurmuş oldu.

Geçen hafta Spotify tarafından yapılan açıklamanın ardından 1 milyar indirmeye sahip olması birçok kişinin aklında soru işareti oluşturdu. Spotify’ın geçen hafta yaptığı açıklamaya göre 366 milyon kullanıcı sayısına ulaşmışlardı ve bu kullanıcıların 158 milyonu ücretli kullanıcı iken 208 milyonunun ise ücretsiz kullanıcı olduğu öğrenilmişti. Aradaki sayı farkının çok olması ise merak konusu oldu. Aslında bunun nedeni çok basit. Google bir uygulamanın ‘yükle’ butonuna kaç kez basıldığı ile ilgileniyor ve sayı olarak bunu baz alıyor. Kullanıcının uygulama ile yaptığı işlemleri önemsemiyor. Dolayısıyla 1 milyar kez yükle tuşuna basılmış olması, aynı oranda abonesi olacağı anlamına gelmiyor.

Spotify Müşteri Sayısı Artıyor

Spotify geçen hafta yaptığı açıklamada, son üç ay içerisinde 11 milyon yeni kullanıcıya sahip olduklarını ve toplamda ise kullanıcı sayılarının 366 milyona ulaştığını belirtmişti. Diğer taraftan ise Ocak ayından Mart ayına kadar olan süreçte dört milyona yakın kullanıcısının, aboneliğini bıraktığını duyurdu.

İşletme gelirini 14 milyon Euro olarak belirleyen firmanın 2021 yılında, 150 ile 250 milyon Euro arasında gelir kaybı yaşaması bekleniyor. Firma ise bu gelir kaybını kapatmak için 400 milyon kullanıcı sayısına ulaşmayı hedefliyor.

Spotify Paketleri ZamlandıSpotify, 30 Haziran tarihinden itibaren Avrupa Birliği’nin bazı bölgelerinde ve Birleşik Krallıkta Duo, Öğrenci ve Aile planları ile ABD’deki Aile planlarına sahip olan abonelerin, abonelik fiyatlarını yükseltti. Söz konusu zam, ilk etapta Premium aboneliklerine yapılmadı.