Son Teknoloji Ürünü Kablosuz Elektrikli Süpürgelerin Merak Edilen Özellikleri

Son dönemlerin en çok dikkat çeken üretimlerinden biri de kablosuz elektrikli süpürgelerdir. Temizlik yaparken oldukça kolay kulanım sağlayan bu süpürgeler, ergonomik yapıları ile de dikkat çekiyor. Ev temizliğinden araç temizliğine kadar farklı pek çok alanda kullanılabilen bu süpürgeler, marka ve modeline göre 1 saate kadar performans sağlayabiliyor. Peki bu süpürgeler başka hangi özelliklere sahip? İşte kablosuz elektrikli süpürgeler ile ilgili merak edilenler…

Kablosuz elektrikli süpürgeler, kabloluların çekiş gücüne sahip mi?

Kablosuz elektrikli süpürgelerde orta ve üst model bir ürün aldığınızda, kablolularla aynı özellikte ve çekiş gücünde bir süpürge elde edebilirsiniz. Çünkü kablosuz elektrikli süpürgelerde model seviyesi arttıkça, çekiş gücü de artar ve kabloluyla aynı çekiş gücü performansını alabilirsiniz. Üstelik model seviyesi yüksek olan kablosuz elektrikli süpürgeler, kablolularla hemen hemen aynı özelliklere de sahiptir.

Tam şarj yapıldığında kablosuz elektrikli süpürge ne kadar süre kullanılabilir?

Bu kullanım süresi markaya, modele ve süpürgedeki pile göre değişmekle birlikte 20-25 dakikadan başlar, 50 dakika ile 1 saate kadar çıkabilir. Ancak bazı kablosuz süpürge modelleri 1 saat kullanıma ulaşabilmek için çekiş gücünü biraz düşürmüştür.

Kablosuz elektrikli süpürgelerin pillerinin ömrü bitince ne olur?

Kablosuz elektrikli süpürgelerin pillerinin ömürleri 2, 3 veya 4 yıl sonra azalır ya da biter. Bu durumda süpürgenizde bulunan pili çıkarıp, yenisiyle kolayca değiştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken süpürgeyi aldığınız yere ya da markaya başvuru yaparak, yeni pil almak istediğinizi söylemektir. Biten pilleri yenisi ile değiştirerek yine aynı performans ve kalitede kullanımına devam edebilirsiniz.

Kablosuz elektrikli süpürgeler su dökülen yerlerde ya da ıslak zeminlerde performans sağlar mı?

Kablosuz elektrikli süpürgelerin çok büyük kısmı ıslak zeminlerde ya da su çekmek için kullanılmamaktadır. Özellikle banyo gibi ıslak zeminlerde bu süpürgelerin kullanılmaması gerekir. Eğer ıslak zeminlerde ya da dökülen suyun temizliğinde kullanırsanız, ortaya çıkan arızalar garanti kapsamından sayılmamaktadır ve kullanıcı hatası olarak değerlendirilmektedir.

Kablosuz elektrikli süpürgelerde tek batarya ile ortalama kaç metrekare alan temizlenebilir?

Bu konuda, pil kapasiteleri ürüne ve modele göre değiştiği için kesin bir bilgi vermek doğru değildir ancak genel olarak bakıldığında, kablosuz elektrikli süpürgelerde bulunan pili tam olarak şarj ettiğinizde, ortalama olarak 100 metrekarelik bir alan temizlenebilir. Pil kapasitesi büyük olan süpürgelerde, temizleme alanı 130 metrekareye kadar çıkabilmektedir. Yani tek bir şarj ile bütün bir evin temizlenebilmesi mümkündür.

Kablosuz elektrikli süpürgeler kullanılırken düğmeyi basılı tutmak gerekir mi?

Kablolu olan süpürgeleri çalışma düğmesine bir kez basıldığında, tekrar basmaya gerek duymadan kullanabilirsiniz. Pek çok kablosuz elektrik süpürgesi ise çalışma düğmesine basılı tutularak çalışmaktadır. Ancak bazı markaların belirli modellerinde, çalışma düğmesine bir kez basmanız, kullanım için yeterlidir. Tetik düğmesine ikinci kez bastığınızda ise kapatabilirsiniz.

Kablosuz elektrikli süpürgelerin pilleri, farklı cihazlarda kullanılabilir mi?

Şu an üretilen pek çok modelin pili, süpürge ile bitişik durumdadır ancak, son dönemlerde çıkarılıp takılabilen bağımsız pil bulunduran kablosuz elektrikli süpürgeler de mevcuttur. Bu süpürgelerin pillerini başka cihazlarda kullanmanız mümkündür. Örneğin aynı markada olan bir kablosuz süpürge ile bir şarjlı matkabı çalıştırabilirsiniz ancak bu özelik, her süpürgenin pili için geçerli değildir. Bu konuda şu anda çeşitli çalışmalar ve geliştirmeler yapmaktadır. Önümüzdeki günlerde kablosuz elektrikli süpürge pilleriyle pek çok farklı cihazın kullanılabilmesi mümkün hale gelecektir.

Kablosuz elektrikli süpürgeler ne kadar ağırlıktadır?

Kablosuz elektrikli süpürgelerin ağılıkları da kullanım açısından önemlidir. Bu süpürgelerin ağırlıkları markaya ve modele göre değişmektedir. Genel olarak 2-2,5 kg ağırlıktan başlar. Bu ağırlık, ürünün özelliklerine ve üzerindeki pilin kapasitesine göre 4 ya da 5 kilograma kadar çıkabilmektedir. Ancak genele bakıldığında, ortalama ağırlıklarının 3 kg olduğu söylenebilir.

Bu süpürgeler ile araçlar temizlenebilir mi?

Evet, bu süpürgeler ile araç temizliği de yapılabilmektedir. Hatta bazı markalardaki kablosuz süpürgelerin araç ya da otomobil temizliği için özel aparatları bulunmaktadır. Bu aparatlar ile otomobilinizin her yerini, detaylı şekilde temizleyebilirsiniz.

Uzun süre evde olmadığımda kablosuz elektrikli süpürgemi hangi konumda bırakmam gerekir?

Süpürgenizi günlük olarak ya sürekli kullanıyorsanız, sürekli şarjda kalmasında bir sakınca yoktur. Ancak evden bir hafta ya da 15 gün gibi uzun sürelerde ayrılacaksanız ya da süpürgenizi uzun süre kullanmayacaksanız, şarjdan çekmeniz gerekir. Çünkü kablosuz elektrikli süpürgenin uzun süre kullanılmadan şarjda bırakılması, çeşitli elektronik devrelerine zarar verme riski taşımaktadır.