Samsung Dudak Uçuklatan Miras Vergisi Ödeyecek

Dünyaca ünlü Samsung markasının sahibi Güney Koreli Lee ailesi. Bu ailenin yakın zamanda miras vergisi ödeyeceği açıklandı. Yüklü miktarda mirası bulunan Lee ailesinin ödeyeceği rakam ise dudak uçuklattı. İşte detaylar…

Ne kadar miras vergisi ödeyecek?

Samsung elektronik başkanı Lee ailesinin lideri olan Lee Kuan-He’nin ailesi tarafından, geçtiğimiz günlerde açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada mülk için toplamda 12 trilyon Won’dan fazla vergi ödeyecekleri bildirildi. Bu tutar günümüzün parasıyla yaklaşık olarak 10,8 milyar dolar ediyor. Ayrıca Lee ailesi tarafından, ellerinde bulundurdukları geniş özel sanat koleksiyonunu devlete bağışlayacakları da açıklandı.

Yapılan araştırmalar sonucunda, bu verginin tek seferde ödenmeyeceği ortaya çıktı. Lee ailesi bu vergiyi bu aydan itibaren toplamda 5 yıllık sürenin sonunda ödeyecek. Yani mülk vergisi toplamda 6 taksitte ödenmiş olacak. Lee ailesinin yaptığı açıklamada yalnızca mülk vergisinden bahsetmedi. Güney Kore için ilk bulaşıcı hastalıklar hastanesinin kurulması amacıyla 50 milyar Won bağışlayacağını da duyurdu. Bunun yanında ülkedeki halk sağlığını iyileştirmek amacıyla 1 trilyon won bağış yapılacağı da kaydedildi.

Samsung Elektronik’sin başkanı Lee, geçtiğimiz yıl 25 Ekim tarihinde vefat etmişti. Lee ailesine yani mirasçılarına ise ortalama olarak 26 trilyon won’luk bir miras bıraktı. Samsung’un dünya genelinde en büyük şirketlerden biri olması, mirasın neden bu kadar fazla olduğunu açıklar nitelikte. Yapılan araştırmalar, Lee’nin bundan yaklaşık 10 sene önce vergi kaçırma ve zimmetine para geçirme suçlamalarıyla mahkûm edilmesi sonucunda, Lee ailesinin bir miktar bağış yapmayı planladığını ortaya çıkarmıştı. Ayrıca halk da Lee’ye ait olan 1,76 milyon dolarlık sanat koleksiyonun Güney Kore’de kalmasını istiyordu. Lee ailesi tarafından halkın bu isteği de karşılanmış olacak. Samsung hisselerinin kimler arasında, nasıl paylaştırılacağı ise önümüzdeki günlerde belli olacak.