Renault’tan İlginç Hız Kararı

Otomobil firmaları, araçlarının güvenlik donanımlarını arttırmak ve trafik kazalarını azaltmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Volvo, bu alanda geçtiğimiz yıl bir ilke imza atmış ve araçlarının saatte aldığı hızı, maksimum 180 km olarak sınırlandırmıştı. Volvo’nun bu kararına Renault markası da katıldı. İşte detaylar…

Renault hız sınırlaması ne kadar oldu?

Trafik kazalarında meydana gelen ölümlerin sebebinin yüksek hız olduğu biliniyor. Yapılan araştırmalar, ölümlü kazaların üçte birinden fazlasının sebebinin yüksek hız olduğunu gösteriyor. Volvo, insan hayatını önemseyen ve araçlarındaki güvenlik donamlarını en üst düzeye çıkaran markalardan biri. Bu doğrultuda 2012 yılında ölümü sıfıra indirmek felsefesini açıklamış ve araçlarını, tabiri caizse tank gibi üretmeye başlamıştı. Ölümlü trafik kazalarında adı en az geçen markalardan olan Volvo, 2019 yılında ise yeni çıkaracağı tüm araçlarının maksimum hız değerinin 180 km/H olacağını bildirmişti. 2021 model olarak ürettiği Volvo S60, bunun ilk uygulandığı araçlardan biridir. Çin’de üretilen S60’ın, 250 beygir gücüne sahip olmasına rağmen hız sınırı 180 km/h saat oldu.

Volvo’nın bu kararına Renault markası da katıldı. Türkiye de en çok alınıp satılan marka olan Renault Ceo’su geçtiğimiz günlerde Paris’te düzenlenen bir basın toplantısında, tüm yeni Renault ve Dacia modellerinde hız sınırının 180 km/h olacağını açıkladı. Bu hız sınırı, araçların güçsüz olacağını göstermiyor. Yalnızca elektronik olarak hız sınırı konulacağının bir göstergesi.

Renault hız sınırı uygulamasını nasıl getirecek?

Renault marka araçlara getirilecek olan hız sınırı, güvenlik koçu yani Safety Coach adı verilen bir teknoloji ile olacak. Bu teknolojinin bir yazılım mı yoksa donanım olarak mı kullanılacağı henüz bilinmiyor. Bu teknolojinin, kaldırılması ya da kapatılmasının zor olması amacıyla, araç içi donanım olarak kullanılması gündemde. Renault güvenlik koçu teknolojisiyle yalnızca hız sınırı uygulaması getirmeyecek. Bu teknoloji, güvenlik için pek çok özellik daha ekleyecek. İşte Renault’un ekleyeceği yeni özellikler;

  • Güvenlik koçu teknolojisi kötü hava koşullarında, kötü zeminlerde ve tehlikeli olan dönüşlerde sürücüler için yardımcı olacak.
  • Sürücünün yorulması halinde, güvenlik koçu teknolojisi hâkimiyeti ele alacak ve kaza yapılmasını engelleyecek.

Ülkemizde uygulanan hız sınırı, resmi olmayan yollardan ya da araç içi yazılımlar ile maalesef ihlal ediliyor. Otomobil markalarının yeni çıkaracakları hız sınırı teknolojilerini ise kaldırılamayacak ya da devre dış bırakılamayacak şekilde araçlara yerleştirmesi bekleniyor.