Nissan, Daimler İle Yollarını Ayırıyor!

Renault ve Nissan yaklaşık on yıl önce endüstriyel ortaklıklarını güçlendirmek amacıyla Daimler ile hisse alışverişinde bulundu. Şirketlerin birlikte çalışmaya devam ettiği süreçte karşılıklı iştiraklerin gerekli görülmediği anlaşıldı.

Bunu fark eden Nissan şirketi, Daimlerde yer alan yüzde 1.5 hissini 1.2 milyar dolara satacağını açıkladı. Daimler ile yapılan bu ortaklık ile özellikle küresel Nissan Navara pikabına dayanan Mercedes-Benz X-Class modeli yaratıldı. Ancak, Mercedes-Benz iki yıl süren cansız satışların ardından geçen yıl X-Class modelini rafa kaldırmıştı.

Nissan Üretime Ara Verecek

Nissan şirketi 10 – 19 Mayıs tarihleri arasında Kyushu’da bulunan fabrikasını 8 gün kapatma kararı almıştı. Şirket aynı zamanda 10 – 28 Mayıs tarihleri arasında da Shatai ve Oppama fabrikalarındaki gece vardiyalarını iptal edeceğini açıkladı. Bunların yanı sıra Tochigi’deki bir fabrikasında da üretimi 10 gün erteleyecek olan Japon otomobil şirketinin bu açıklamalarından kısa bir süre sonra Daimler ile yollarını ayırması dikkat çekti.

Nissan Neden Üretime Ara Veriyor

Nissan sözcüsünden geçen ay gelen açıklamaya göre, şirketin küresel çip kıtlığından kaynaklı üretim ayarlamasına gideceği ve iyileşmeyi sağlamak için gerekli önlemlerin alınacağını belirtilmişti. Otomobil üreticilerinin yaşadığı bu yarı iletken kıtlık nedeniyle bir dizi üretim kesintisi yapacaklarını söylemelerinin ardından Japon otomobil şirketi, Daimler ile yollarını ayırdı.