Kripto Para MASAK’a Tabi Oldu!

Son zamanlarda birçok yatırımcı tarafından tercih edilen ve yaşanan son gelişmelerden sonra gündemden düşmeyen Kripto paralar ile ilgili yasal düzenlemelerin yapılacağı, uzun süreden beridir biliniyordu. Geçtiğimiz hafta alınan bir karar ile ödeme işlemleri yaparken kripto para kullanılması yasaklanmıştı. Yeni alınan karar ile Kripto para borsalarının Mali Suçla Araştırma Kurulu’na (MASAK) tabi olunmasına karar verildi.

Kripto Para Borsalarına Kara Para Takibi Geliyor

Resmi gazetede yayımlanan yönetmenliğe göre, terör finansmanının ve suç gelirlerinin aklanmasının engellenmesini sağlayan ve ülkemizde yer alan kurum ve kuruluşlara sorumluluklar veren yönetmelikte değişiklik yapıldı. Yönetmelik gümrük idaresine açıklama yapılması, yükümlülüklere uyumun denetlenmesi ve birçok tedbire ilişkin esasları ve usulleri düzenleyen yükümlülükleri içerirken yeni alınan karara bağlı olarak bu kanuna ‘kripto varlık hizmet sağlayıcıları’ ifadesi de eklendi. Böylece kripto para borsaları da kanuna eklenmiş oldu. Bu sayede kripto para borsaları üzerinden kara para aklanmasının yasal olarak önüne geçildi.

Kripto Para Düzenlemeleri Yakında Tamamlanacak

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, geçen hafta kripto paralarla ile ilgili düzenleme çalışmalarına başladıklarını duyurmuştu. Düzenlemelerin kısa süre içerisinde tamamlanacağını da sözlerine ekleyen Sayın Ertem, başta Merkez Bankası olmak üzere bu konuyla ilgili tüm kurumların çalışmalarını devam ettirdiğini dile getirmişti. Türkiye’nin küresel tarafı da takip ederek kendi ekonomi sistemine uygun bir şekilde piyasa düzenlemesi yapacağını söyleyen Cemil Ertem, vatandaşların tasarruflarını doğru değerlenmesi ve bu süreçte de haksız kazanç elde edilmesinin önlenmesi üzerine yeni düzenlemeler yapılacağını da belirtmişti. Kripto para ile ilgili yeni getirilen kanuna göre de Kripto para borsaları Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olan MASAK’a tabi olacak.