iPhone Kullanıcılarının Merakla Beklediği iOS 15 Tanıtıldı!

Bugün WWDC 2021 etkinliğine katılan Apple, yeni ürün ve hizmetlerini kullanıcılarına tanıttı. Katıldığı etkinlikte ilk olarak iOS 15 hakkında bilgi veren şirket, ardından tabletler için büyük bir merakla beklenen iPADOS 15 yazılım güncellemesini tanıttı.

iOS 15 Hangi Özellikleri Barındırıyor?

Bugün yapılan etkinlikle birlikte iPhone kullanıcıları tarafından merakla beklenen iOS 15 tanıtıldı ve yeni gelen özelikler açıklandı. Yeni gelen özellikler ise şöyle;

FaceTime;

Daha önce sadece iPhone ve Mac kullanıcıları tarafından kullanılan bu özellik, nihayet Android ve Windows kullanıcıları tarafından da kullanabilir hale gelecek. Böylece yeni gelen bu güncelleme ile FaceTime, Zoom’a benzer görüntülü arama hizmeti vermeye başlayacak. FaceTime ek olarak, daha önceden planlanan bir görüntülü aramanın bağlantısını almanıza izin verecek ve doğru zamanda katılım sağlanması için insanlarla paylaşmanıza olanak sağlayacak.

iOS 15’li FaceTime’ın sunduğu diğer geliştirmeler ise ses için daha doğal bir deneyim yakalayabilmek adına getirilen Uzumsal ses, uyarlanabilir ses yalıtımı ile video için sağlanan ızgara görünümü ve portre modu.

Bildirimler;

Yeni iOS 15 ile bildirimler de değişiyor. İOS 15 kapsamında dahil edilen yeni özellikler sayesinde almak istediğiniz bildirimleri ayarlayabilecek ve bildirimlerinizi kontrol edebileceksiniz. Bildirim Özeti özelliği sayesinde düşük öncelikli bildirimleri bir araya toplayabileceksiniz.

Odaklanma özelliği sayesinde ise iş veya kişisel olarak farklı modlar ayarlanabilecek. Sadece görmek istediğiniz bildirimlerin ekranda kaymasına izin verilecek. Üstelik kullandığınız kişisel veya iş odaklı moda göre ana ekran da değişecek.

İOS 15’in sunmuş olduğu Live Text özelliği sayesinde ek herhangi bir uygulamaya ihtiyaç duyulmadan OCR teknolojisi kullanılabilecek.

Fotoğraflar;

İOS 15 ile gelen diğer bir yeni özellik Memory Mixes sayesinde fotoğraflarınızı videolar şeklinde hızlıca görüntüleyebilecek ve yaptığınız videolara Apple Music içerisinde yer alan parçaları kullanabileceksiniz.

Araç Kilidi;

UWB anahtar özelliği sayesinde akıllı kilit üretilen birçok alanda akıllı telefonunuzu anahtar olarak kullanabileceksiniz. Bununla birlikte İOS 15 ile gelen bir diğer özellik sayesinde, kullanıcılar kimliklerini taradıktan sonra Digital ID özelliği telefon üzerinden kullanabilecek.

Haritalar;

İlk olarak İtalya, İspanya, Portekiz ve Avusturya ülkelerinde kullanılacak olan ‘Etkileşimli dünya’ özelliği sayesinde binalar ve ticari bölgeler hakkında daha fazla bilgi edinmek mümkün hale geliyor. Diğer bir yandan 3 boyutlu tasarımı ile dikkatleri üzerine çeken Haritalar için CarPlay özelliği de 2021 yılının son çeyreğinde kullanıma sunulmuş olacak.

iOS 15 Alması Beklenen Cihazlar Hangileri?

Merakla beklenen ve tanıtıldığı ilk andan itibaren tüm dikkatleri üzerine çeken iOS 15 için merak edilen bir diğer konu ise hangi cihazlar tarafından destekleneceği yönünde oldu. İOS 15 alması beklenen cihazlar;

iPhone X

iPhone 11 serisi

iPhone 12 serisi

iPhone XR

iPhone Xs serisi

iPhone SE 2020

iPhone 7 serisi

iPhone 8 serisi