Harry Potter’ın Mobil Oyunu Servet Kazandırdı

Piyasaya sürüldüğü ilk andan beri adından söz ettiren ve 3 yıldır varlığını devam ettiren Harry Potter’ın mobil oyunu Harry Potter: Hogwarts Mystery, oyun içerisinde yapılan satın alımlar sayesinde 300 milyon dolardan fazla gelir elde etti. Jam City tarafından geliştirilen ve hem iOS hem de Android tabanlı telefonlarda oynanabilen rol yapma oyunu, özellikle Harry Potter serisinin hayranları tarafından dikkatleri üzerine çekiyor.

Pazar araştırma şirketi Sensor Tower tarafından yapılan araştırmalara göre Harry Potter’ın mobil oyunu aracılığı ile elde edilen brüt gelir tespit edilmiş oldu. Simülasyon oyunları kategorisine göre yapılan araştırmalar sonucunda Harry Potter’ın mobil oyunu diğer tüm rakiplerini geride bırakarak zirvede yerini aldı.

Harry Potter’ın Mobil Oyunu En Çok Hasılat Yapan Simülasyon Oyunları Arasında Yerini Aldı

Sensor Tower tarafından yapılan araştırmalara göre simülasyon oyunları arasında en fazla gelir elde eden Harry Potter: Hogwarts Mystery oyununu sırasıyla Animal Crossing: Pocket Camp, Disney Magic Kingdoms, The Idolmaster: Shiny Colors ve The Simpsons. Tappet Out takip etti.

Çıktığı ilk yıl oyun içi satın almalar ile yaklaşık 96 milyon dolar kazanan Harry Potter oyunu, 2019 yılında 74 milyon kazanırken, pandemi sürecinde gelişen yasaklar nedeniyle 2020 yılında 95 milyon dolar gelir sağladı. 26 Nisan 2020 ile 25 Nisan 2021 arasında ise 105 milyon dolarlık gelir elde etti.

Harry Potter’ın Mobil Oyunu Rakiplerine Fark Attı

Harry Potter’ın mobil oyunu ile en yakın rekabet içerisinde olan Animal Crossing: Pocket Camp oyunu bir yıllık süreç içerisinde 77 milyon dolarlık oyun içi satın alım geliri elde etti. Diğer rakip oyunlarda ise bir yıllık süreçte elde edilen oyun içi satın alma gelirleri sırasıyla 32 milyon dolar, 31 milyon dolar ve 25 milyon dolar oldu. Harry Potter ismiyle oluşturulan bir diğer mobil oyun olan Harry Potter: Bulmaca ve Büyü oyunu ise 62 milyon dolardan fazla gelir elde ederek Harry Potter: Hogwarts Mystery oyununu yakalamayı başardı.