GTA 5 Severler Müjde! Telefonlara Geliyor

Oyun severler için yeni bir gelişme yaşandı. GTA 5 seven binlerce kullanıcı için müjdeli bir haber açıklandı. Rockstar Games’in en çok sevilen oyunu GTA 5 artık telefonlarda oynanabilecek. Game Pass sayesinde telefonlara gelen oyun, XCloud üzerinden oynanabilecek. İşte detaylar…

GTA 5 Türkiye’de oynanabilecek mi?

Son zamanlarda bulut tabanlı oyun servislerinin yükselişe geçtiği görülüyor. Nvidia GeForce Now, ülkemize resmi olarak giriş yaptığını açıklamıştı. Bu gelişmenin ardından oyun severler gözlerini XCloud’a çevirdi. xCloud, Game Pass Ultimate üyelerine, bir ay ücretsiz olarak sunuluyor. xCloud, arka arkaya açıkladığı yeni gelişmeler ile oyun severleri heyecanlandırmaya devam ediyor. Bu ay ise sevilen oyun GTA 5’in ekleneceği açıklandı. Bu oyun XCloud üzerinden hem konsollarda hem de telefon ve tabletlerde oynanabilecek.

Şu anda xCloud Türkiye’de resmi olarak bulunmuyor. Peki Türkiye’deki oyun severler nasıl XCloud kullanacak? Türkiye’de xCloud kullanabilmek için telefonunuzdan ayrı bir VPN açmanız gerekiyor. Yalnızca Android telefon kullananlar xCloud bölgesini değiştirip ayrı bir VPN açtığında, oyunları telefonları üzerinden oynayabiliyor.

Apple kullananlar oynayabilecek mi?

Apple, xCloud’u ümitsiz olarak görüyor. Apple, bulut tabanlı oyun servislerine izin vermiyor ancak Safari üzerinden bulut tabanlı servislerin kullanılması mümkün. Apple’ın izlediği politikanın, yalnızca Apple Arcade servisini satmak amacıyla olduğu düşünülüyor. Ayrıca Apple, bu konuda oldukça sert kararlar uyguluyor. Uygulamalarını yayınlamak isteyenlere, uygulama içi satın alma koymaları için diretiyor. Karını almak için uygulama içi satın almayı zorunlu kılıyor.

Microsoft daha sıcak bakıyor;

Microsoft ise xCloud’u iPhone ve İpad’e getirebilmek için çalışmalar yapıyor. Yalnızca tarayıcı üzerinden kullandırma için girişimler yapıyor ancak, tarayıcı ile uygulama deneyimi arasında büyük farklar oluşuyor. Bu farkı ortadan kaldırmak isteyen Microsoft ise önümüzdeki dönemler için yeni çalışmalar yaparak xCloud’u Türkiye’de kullanıma sunmayı hedefliyor.