Galaxy A52 Video Oynatma Sorunu Gündemde!

Yapılan son güncellemenin ardından kullanıcılardan gelen raporlara göre, HDR özelliğine sahip olan Galaxy A52 video oynatma sorunu ile karşı karşıya.

Son dönemlerde fiyat performans özellikli orta seviye akıllı telefon üretimini arttıran Güney Koreli şirketin, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü Galaxy A52 modeli de performansı ve fiyatı ile dikkatleri hemen üzerine çekmeye başarmıştı. İnsanların bir akıllı telefondan ihtiyaç duyabileceği hemen hemen her şeyi karşılayan bu model, son yazılım güncellemesinin ardından dengesizleşti ve kullanıcılar sorunlar yaşamaya başladı.

Galaxy A52 Video Oynatma Sorunu Yaşanıyor

Samsung’un kısa süre içerisinde dikkatleri üzerine çeken orta seviye özellikteki bu modeli; 6.5 inç boyuta, 800 nit parlaklığa ve 90 Hz ekran yenileme hızına sahip. Ayrıca HDR sertifikasına sahip olan cihaz, Youtube’da HDR videoları oynatabiliyor. Fakat, Netflix ve Amazon Prime gibi platformlarda bu sertifikalardan yoksun.

Geçtiğimiz haftalarda Haziran 2021 güvenlik yamasını içeren yeni bir güncelleme alan model, bu güncellemenin ardından Youtube üzerinden HDR videolar ile ilgili sorun oluşturmaya başladı.

Öne çıkan raporlar eşliğinde elde edilen bilgilere göre, Youtube uygulamasında HDR ibaresi bulunuyor fakat video bu özellikte oynatılmak istenildiği takdirde telefonun ekranı aydınlanmıyor. Başlangıçta küçük bir kullanıcı kitlesinin bu sorunu yaşadığı düşünülse de çeşitli mecralar üzerinde diğer kullanıcılar da benzer sorunu yaşadıklarını dile getirdiler.

Galaxy A52 video oynatma sorunu hangi nedenden dolayı ortaya çıktı henüz bilinmiyor. Ancak bazı kullanıcılar birkaç ayar değişikliği yaparak geçici çözüm bulduklarını iddia ediyorlar. Bazı kullanıcılar bu işlemlerden sonra sonuç aldığını belirtse de bazı kullanıcılar için video oynatma sorunu devam ediyor.

Galaxy A52 Video Oynatma Sorunu Nasıl Giderilir?

Galaxy A52 video oynatma sorununu gidermek için yapılması gerekenler;

Öncelikle telefonda Geliştirici Seçenekleri etkinleştirilmeli.

Geliştirici Seçeneklerini etkinleştirmek için Ayarlar bölümüne girmeli, Telefon Hakkında kısmına tıklamalı, Yazılım Bilgilerini seçtikten sonra Yapı Numarasına bölümüne gelmeli ve ekrana hızlıca 7 kere dokunmalısınız.

Karşınıza çıkan ayarlardan ‘’Donanım katmanlarını devre dışı bırakın’’ seçeneğini etkinleştirin. Bu işlemler yerine getirildikten sonra Galaxy A52 video oynatma sorunu geçici olarak çözülecektir. Ancak tam çözümün sağlanması için yeni bir güncellemenin gelmesi gerekiyor.