Flash Player Devri Son Buluyor!

Microsoft çok konuşulacak hamlesi ile herkesi şaşırttı. Adobe tarafından desteklenmesi bırakılan Flash Player, Windows 10’dan tamamen kaldırılacak. Flash Player hizmetini sistemden tamamen kaldıracak olan güncellemenin ne zaman geleceği belli oldu.

‘Adobe Flash Player’ı Kaldırma’ adıyla Microsoft tarafından piyasaya sürülen güncelleme Temmuz ayından itibaren zorunlu hale gelecek. Herkes tarafından bu ay gelmesi beklenen Windows 10 21H1 sürümü ile de yazılımın kaldırılması mümkün hale gelecek.

Adobe Flash Player Güncellemesi Eski Sürümlerde De Etkili Olacak

Microsoft’tan alınan bilgilere göre Windows 8.1, Windows Embedded 8 Standard ve Windows Server 2012 gibi daha eski iletişim sistemleri de bu güncellemeye dahil edilecek ve Adobe Flash Player bu iletişim sistemlerinde de tamamen kaldırılabilecek. Zaman çizelgesi de paylaşan Microsoft, birçok kişinin otomatik olarak alabileceği ve yükleyebileceği bir güncelleme ile Microsoft Edge tarayıcısından Flash desteğinin kaldırıldığını şimdi de bu uygulamanın Windows ile gelen Flash Player için de uygulanabileceğini açıkladı.

Güncelleme hakkında bilgilendirme yapmak için açılan destek sayfasında ise manuel olarak yüklenilen Adobe Flash Player uygulamalarının bunun dışında kalacağı ve bunu yapan kullanıcıların kendilerinin sistemlerinden silmesi gerektiği açıklandı.

Adobe Flash Player Dönemi İçin Sona Nasıl Gelindi?

Flash Player döneminin tamamen bitmesi projesi, yıllardır devam ediyor. Bu anlamda 2016’dan itibaren büyük tarayıcıların çalışması olmuş ve platformlarından yavaş yavaş silmeye başlamışlardı. Adobe’nin de geçen yıl vermiş olduğu desteği kaldırması ile süreç hız kazandı. Archive.org adresinde ise internet geçmişlerinin korunmasını sağlamak amacıyla binlerce eski animasyonun ve Flash oyununun yedeği sunulmaya başlandı.