Facebook’tan Gazetecilere Dijital Habercilik Desteği

Yeni platform açmaya hazırlanan Facebook, bağımsız ve yeni gazetecilere ödeme destek vereceğini duyurdu. Facebook getirmeyi düşündüğü dijital habercilik desteği ile rakibi olan Substack’ın önüne geçmek istiyor.

Dün Facebook tarafından yapılan duyuruda, yerel ve bağımsız gazetecilerin sayısını arttırmak, oluşturulan platformlarda kalıcı olmasını sağlamak ve süreklilik elde etmek amacıyla yapılan haberlere ödeme yapacağı açıklandı. Şirketin yapmayı düşündüğü ödemenin yaklaşık 5 milyon dolar olacağı duyuruldu.

Facebook Getireceği Dijital Habercilik Platformu İlgili Görüşmelerini Sürdürüyor

Facebook, getirmeyi düşündüğü yeni platformun gazetecilere, uzmanlara, bağımsız yazarlara ve yetkili seslere destek olacağını ve yeni kitleler elde etmek istediklerini açıkladı.

Geçtiğimiz Mart ayında duyurusunun yapıldığı yeni platform ile gazetecilerin haber bültenleri yayınlamasının yanı sıra abonelikler ile de ücret alması sağlanacak. Ayrıca bu platform ile Facebook grupları ve sayfaları gibi Facebook’ta yer alan mevcut özellikler ile entegrasyon sağlayan yayınlama aracı da içeriyor olacak.

Reuters’in yapmış olduğu habere göre, Facebook şimdiden abonelik aracılığı ile daha fazla para kazanmasına imkan vereceği, seçilmiş gazeteciler ile görüşmelere başladı ve onlarla çok yıllık anlaşmalar yapmaya karar verdi.

Dijital Habercilik Dünyasında Facebook ve Substack Rekabeti

Getireceği yeni platform ile haber bülteni sağlayıcısı Substack ile rekabete giren Facebook, Nisan ayında 1 milyon dolarlık girişim başlatan Substack’ın, bu girişimine karşılık olarak 5 milyon dolarlık dijital habercilik desteği sağlayacağını duyurdu. Yaklaşık olarak 30 haber muhabirine destek vererek sektördeki yüksek profilli kişileri kendi bünyesine dahil etmeye çalışan Substack ise bu hamlesi ile geçen yıl Facebook’un haber kuruluşlarına, kendi sosyal ağında haber yayınlamaları için yapmış olduğu benzer ödemelere cevap vermeyi planlıyor.