Elon Musk’ın Ödediği Vergi Miktarı Ne Kadar?

Son zamanlarda kripto para birimleri ile ilgili yaptığı açıklamalar ile gündemden düşmeyen Elon Musk, bu kez de farklı bir konuyla gündem olmayı başardı.

Teknoloji şirketlerinin kurucuları, her sene milyarlarca doları servetlerine ekliyor. Bu kuruculardan neredeyse hiçbiri elde ettikleri bu yüksek tutarlı gelirler için gelir vergisi ödemiyor. Bu kuruculardan biri de Elon Musk.

Yıllardır dünyanın sayılı zenginlerinden biri olan Elon Musk, 2020 ve 2021 yıllarında yapmış olduğu büyük atak ile dünyanın ikinci zengini haline gelmeyi başardı. Bu yıllarda elde etmiş olduğu gelirler ile ilgili ne kadar vergi ödendiği bilinmese de 2018 yılında Elon Musk’ın ödediği vergi miktarı ortaya çıktı.

Elon Musk’ın Ödediği Vergi Miktarı 0 Dolar!

Yıllardır dünyanın sayılı zenginleri arasında yer alan Elon Musk’ın 2014-2018 yılları arasında resmi belgelerde elde ettiği serveti doğru yansıtmadığı ve ödemesi gereken vergi tutarının yalnızca yüzde 3’ü kadarını ödediğini ortaya çıktı.

ProPublica’nın yapmış olduğu habere göre, yıllardır servetine milyar dolarlar katan zengin iş adamının, elde ettiği bu gelirlere rağmen kendini zararda gösterdiği ortaya çıktı. Elon Musk’ın şirketinin SpaceX’in kamu ortaklığında projeler geliştirmesine rağmen, ünlü iş adamının geliri konusunda yalan söylemesi ve vergi ödememesi tepkileri üzerine çekmesine neden oldu.

ProPublica’nın yaptığı habere göre ünlü milyarder 2015 yılında 68 bin dolar federal vergisi ve 2017 yılında ise 65 bin dolar vergi ödedi. 2018 yılında Elon Musk’ın ödediği vergi miktarı ise 0 dolara indi. Paylaşılan habere göre tek vergi kaçıran isim Elon Musk değil. Warren Buffet, Jeff Bezos ve Mark Zuckerberg de vergi kaçıran diğer ünlü isimler. Jeff Bezos sahip olduğu yan kuruluşları ve hobilerini gider göstererek vergiden kaçınırken, Mark Zuckerberg ise kazancını tahviller üzerinden kazandığı ve nakite çevirdiği çok az mal varlığı bulunduğu için vergiden kaçınmayı başarıyor.