Elon Musk Starlink İçin Müjdeli Haberi Verdi

Halihazırda 12 ülkede aktif olarak kullanılan ve SpaceX tarafından uydu internet erişimi sağlamak amacıyla inşa edilen uydu takımyıldızı sistemine Starlink adı verildi. SpaceX yörüngeye 12000 uydu fırlatmayı planlıyor ve kapsama alanını 12 ülkeden daha geniş bir sahaya yaymak için hazırlanıyor.

Starlink, Ağustos’tan İtibaren Dünya Çapında Satışa Sunulacak

Mobil Dünya Kongresi’nde yaptığı açıklama ile dikkatleri yeniden üzerine çeken Elon Musk, yaptığı açıklama ile uydu geniş bant hizmeti olan Starlink’in Güney ve Kuzey Kutupları dışında dünyanın her yerine Ağustos ayından itibaren açılacağını söyledi.

Dünya çapına yayılması planlanan bu hizmetin aylık ücreti 99 dolar. Bu ücretin dışında ayrıca kullanıcıların ihtiyaç duyacakları uydu çanak ekipmanına da 499 dolar ödemesi gerekiyor. Elon Musk, verecekleri bu hizmetin internete erişimi olmayan ve dünyadaki insanların %3 ile %5’lik kesimine yönelik olduğunu belirtti. Ayrıca, Starlink hizmetine erişmek için geliştirilen uydu çanak donanımlarının ise şirkete para kaybettirdiğini belirtti. Bu uyku çanak donanımın yaklaşık olarak maliyeti 1.300 dolar ancak SpaceX tarafından kullanıcılardan 499 dolar alınıyor. Bunlarla birlikte, SpaceX’in uydu çanak donanımlarının fiyatını 250 veya 300 dolara düşürebilecek bir teknoloji üzerinde çalıştığı belirtiliyor.