El Salvador’un Bitcoin Hamlesi, Bitcoin’in Değerini Arttırdı!

Orta Amerika ülkelerinden biri olan El Salvador, dünyanın en büyük ve en popüler kripto para birimini resmi para birimi ve ödeme aracı olarak kabul edince, son günlerde düşüşe geçen Bitcoin yeniden yükseliş yakalamayı başardı.

El Salvador’un Bitcoin hamlesiyle birlikte son zamanlarda yaşadığı düşüş ile yatırımcılarını üzen kripto para birimi, resmi ödeme olunca yeniden değer kazandı ve yatırımcılarını heyecanlandıracak bir yükseliş elde etti.

Dünya’da bir ilk gerçekleştirecek Bitcoin’i yasal para birimi ve ödeme aracı olarak kabul eden El Salvador sayesinde Bitcoin, yüzde 14 oranında bir yükseliş yakaladı ve 37 bin dolar seviyesine ulaşarak, 40 bin dolara basamak dayadı. Bu artışa ek olarak, kripto para biriminin tüm piyasalarındaki toplam hacminde de değişim oldu ve yeniden 1.5 trilyon doların üzerinde toplam hacim elde etti.

El Salvador’un Yeni Bitcoin Hamlesi: Jeotermal Enerji ile Bitcoin Madenciliği!

En büyük Bitcoin etkinliği olarak dile getirilen ve Miami’de düzenlenen Bitcoin 2021’de, El Salvador’un Devlet Başkanı Nayib Bukele durumu resmiyete döktü ve yeni bir devrin başlangıcını yapmış oldu.

Dijital cüzdan şirketi olarak bilinen Strike ile de ortaklık anlaşması yaptığını duyuran El Salvador Başkanı, ülkenin modern finansal altyapısını inşa etmek ve düzenlemek hedefinde olduğunu belirtti.

Resmi Twitter hesabından yaptığı yeni Bitcoin hamlesi açıklaması ile dikkatleri yeniden üzerine çeken Devlet Başkanı, devlet himayesinde yer alan jeotermal elektrik şirketi LaGeo’ya talimat verdiğini ve volkan enerjisi ile Bitcoin madenciliği yapacaklarını duyurdu. Bu fikir 10 Haziran sabah saatlerinde düzenlenen Spaces konuşması esnasında Nayib Bukele’ye önerildi. Fikri oldukça beğenen ve başarılı bulan Devlet Başkanı, uygun bir planlama ile çalışmalara başlayacaklarını açıkladı.