El Salvador’dan Kripto Para Madenciliği İçin Volkanik Çözüm

Bitcoin’i resmi para birimi ve ödeme aracı olarak kabul eden El Salvador, şimdi de Volkanları kullanarak kripto para madenciliği yapmaya hazırlanıyor.

Kripto para birimleri her geçen gün yaygınlaşmaya devam ediyor. Bu kripto para birimlerinden en yaygın ve popüler olan Bitcoin ise gündemden hiç düşmüyor. ABD ve Çin’den gelen kısıtlamalar ve yasaklamalar ile boğuşan ve değer kaybeden Bitcoin, geçtiğimiz günlerde farklı bir haber ile gündeme gelerek herkesi şaşırttı. Orta Amerika ülkelerinden biri olan El Salvador, dünyada bir ilke imza atarak Bitcoin’i resmi para birimi ve ödeme aracı olarak kabul eden ilk ülke oldu.

El Salvador’un Devlet Başkanı tarafından yapılan açıklamalara göre, alışverişleri de kripto para birimi ile yapan ülke, yatırımlarını bununla sınırlandırmayacak. Volkanları ile ünlü olan Orta Amerika ülkesi, bunları kullanarak kripto para madenciliği yapmaya hazırlanıyor.

El Salvador Jeotermal Enerji ile Kripto Para Madenciliği Yapmaya Hazırlanıyor

El Salvador’un Devlet Başkanı Nayib Bukele, resmi Twitter hesabından paylaşım yaparak devletin jeotermal elektrik şirketlerinden biri olan LaGeo’ya volkan enerjisini kullanarak kripto para madenciliği yapması konusunda talimat verdiğini açıkladı. Bu fikir ise El Salvador’un Devlet Başkanı’na 10 Haziran sabah saatlerinde yapılan Spaces konuşması esnasında önerildi. Fikre sıcak bakan ve gerçekleştirmek isteyen devlet adamı, uygun bir plan için çalışmalara başlayacaklarını duyurdu.

El Salvador ülkesinde yaklaşık olarak 20 potansiyel aktif volkan bulunuyor. Dönem dönem burada yaşanılan olaylarla gündeme gelen ülkede, son 500 yılda 25’in üzerinde patlama meydana geldi. Şimdi ise ülke bu durumu kendi lehine kullanmayı planlıyor. Jeotermallerden elde edilen enerji yenilenebilir ve yüzde yüz temiz olacak. Aynı zamanda ucuz olduğundan dolayı kripto para madenciliği maliyetini de aşağıda tutacak.