Dünya’da Bir İlk Gerçekleşti: Bitcoin Resmi Para Birimi Oldu!

Orta Amerika ülkelerinden olan El Salvador’un geçtiğimiz günlerde en fazla rağbet gören kripto para birimi Bitcoin’in resmi para birimleri olması yönünde, yasa tasarısı üzerinde çalıştığı öğrenilmişti. Hazırlanan bu yasa tasarısının oylama sonucunda kabul edilmesi ile birlikte dünyada ilk kez Bitcoin resmi para birimi oldu.

İlk Kez Bitcoin Resmi Para Birimi Oldu!

Geçtiğimiz günlerde El Salvador’un Devlet Başkanı Nayib Bukele, bir yasa tasarısı hazırladıklarını açıklamış ve bu tasarının oylama sunulacağını belirtmişti. Nayib Bukele’nin bu büyük projesi, mensubu olduğu siyasi parti ile çoğunluk sağladığı Kongre’de 62 evet oyu alarak hayata geçti. Devlet Başkanı oylamadan sonra Bitcoin’i ulusal para birimi olarak kabul ettiklerini duyurdu. Böylece Bitcoin dünyada ilk defa resmi para birimi ve ödeme aracı olarak kabul edilmiş oldu.

Oylama öncesinde El Salvador’un Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkenin mevcut para birimi olan doların yanına Bitcoin’in eklemesi ve resmi ödeme aracı olarak kullanması ile birlikte ülkeye turist, yenilik, yatırım ve ekonomik kalkınma kazandıracağını söyledi.

Nayib Bukele’nin müttefiklerinden biri olan GANA Başkan Yardımcısı Romeo Auerbach da yaptığı açıklama ile Bitcoin’in resmi para birimi olmasını destekledi ve bu adımla birlikte El Salvador’un dünya radarına gireceğini ve yabancı yatırımcılar için cazip bir merkez olacağını belirtti.

Vatandaşlarının dörtte birinin ABD’de yaşadığı ve kendi ülkelerine yatırım yaptığı El Salvador’da Bitcoin resmi para birimi oldu. Yapılan bu hamle ülkedeki vatandaşlar için de önemli. Burada yaşayan kişilerin yüzde 70’nin banka hesabı bulunmuyor. ABD’de yaşayanlar ise ülkelerine 6 milyar dolar seviyesinde para aktarıyor. Bitcoin hamlesi ile birlikte daha fazla banka hesabının açılması ve aktarılan paraların artması hedefleniyor.