Çin’in Mars Gezgini Zhurong Selfie Yaptı

Kızıl Gezegen’e gönderildiği günden beridir görevini sürdüren Çin’in Mars gezgini Zhurong, bu kez de selfie (özçekim) çekti.

14 Mayıs’ta başarılı bir şekilde Kızıl Gezegen’e iniş yapan Mars keşif aracı Zhurong’un ilk toplu bilimsel görüntüleri yayımlandı. Mars gezgini Zhurong 10 metre güneye giderek tabanına takılı halde duran küçük bir kablosuz kamerayı yere bırakarak iniş platformunun yanına geri döndü ve iniş platformuyla birlikte selfie çekti.

Çin’in Mars Gezgini Zhurong Dünyaya Verileri Ulaştırıyor

22 Mayıs’ta yüzeye çıkmasından bu yana, Çin’in Mars gezgini Zhurong hakkında Çin Ulusal Bilgi Ajansından gelen bilgi eksikliklerine rağmen ortaya çıkan yeni görüntüler, keşif aracının Mars’ta aktif olduğunu doğruluyor. Bu konudaki sessizliğin sebebi olarak ön plana çıkan düşünce ise yüz milyonlarca kilometre uzaklıktan Dünyaya veri aktarımının zor olması yönünde.

NASA’ya ait Mars Keşif Yörünge Aracındaki HiRise kamerası tarafından çekilen görüntü, Arizona Üniversitesi tarafından yayımlandı. Görüntüde Mars keşif aracı Zhurong hareket halinde ilerliyor.

Zhurong’un Mars’a taşınmasında rol oynayan Tianwen – 1 yörünge aracı da keşif aracından veri aktarımı yapmak için çalışıyor. Zhurong’un Mars’ta geçirdiği her yeni günde, keşif aracının Utopia Planitia’daki konumu üzerinden geçiyor.

Çin’in Mars gezgini Zhurong için bir seyahat planı hazırlanması amacıyla görüntüleri kullanılacak. Keşif aracının çevresini analiz etmek ve görüntülemek için multispektral ve panoramik kameralar var. Ayrıca elde edilecek buz ve su kanıtları için de yüzeyin altını inceleyen radar bulunuyor. Keşif aracı Zhurong, Çin’in ilk Mars gezgini. 240 kilogram ağırlığında ve 1,8 metre boyunda olan keşif aracı, ülkenin ilk bağımsız gezegenler görevi olan Tianwen – 1’in bir parçası.