Büyük Keşif: Kök Hücre Yöntemi İle İnsan Embriyosu Yapıldı!

Bilim insanlarının insan embriyosu gelişimi için Mart ayında yapmış oldukları çalışmalar, yeni gelişmelerin önünü açtı. İnsan embriyosu gelişiminin ilk aşamasında düzenleme yapan bilim insanları, yeniden başarılı bir oluşum elde edilebilmek için kök hücre kullandı. Araştırmayı yapan ekip, kök hüre yöntemi ile yapılan bu çalışmayı üreme tedavilerinin dönüm noktası olarak tanımladı.

Cambridge Üniversitesi ve Exeter Üniversitesinden araştırmacılar, kök hücre yöntemi ile yapmış oldukları bu çalışmayı Cell Stem Cell dergisinde yayımladı. Yapılan araştırmada çeşitli hücre tiplerine dönüştürülebilen kök hücrelerin, insan embriyolarının erken yapısını taklit edebileceği bir yöntem geliştirdiklerini açıkladılar. Büyük keşfi gerçekleştiren ekip, elde edilen bu başarılı çalışma ile düşüğü önleyici koşulların ve kısırlık tedavisindeki temel anlayışların iyileşeceğini belirtti.

Kök Hücre Yöntemi Tüp Bebek Tedavisine Katkı Sağlayacak

Independent’ın yapmış olduğu habere göre, bilim adamları elde ettikleri bulguların kısırlık araştırmalarına katkı sağlayacağını düşünüyor. Bulunan yeni keşif embriyo gelişimine katkı sağlamanın yanı sıra düşük ve diğer kombinasyonların oluşumunu azaltmaya yönelik etkiler de taşıyor. Kök hücre yöntemi sayesinde elde edilen embriyolar ile IVF (tüp bebek tedavisi) gibi destek alınarak gebelik elde edilen uygulamalarda embriyoların gelişimini iyileştirecek koşulları test edecekler.

Mart ayında gerçekleştirilen alışmalar ile yeni bir keşfe imza atılmış ve bu keşifte döllenmiş yumurtanın bölündükten sonraki en erken embriyo oluşumu olan blastokistin kurucu elementlerinin insan kök hücreleri ile üretilebileceği ortaya çıkmıştı. İnsan embriyosu oluşturma çalışması da bu keşiften sonra yapıldı.

Exeter Üniversitesi’nden Profesör Austin Smith yaptığı açıklamada bu keşfi ‘devrim niteliğinde’ olarak değerlendirdi. Kök hücrelerin embriyo yapısını bütünüyle tekrar oluşturabildiğini de sözlerine ekledi.

Kök Hücre Yöntemi Hayvan Deneylerini Azaltacak

Elde edilen bu keşif sayesinde deneylerde hayvan kullanıma gerek kalmayacak. Kök hücre yöntemi sayesinde elde edilen insan embriyosu sayesinde bu zamana kadar hayvanlardan alınan kök hücrelere ihtiyaç kalmayacak. Bu anlamda özellikle fare kök hücrelerine başvuruluyordu ancak farelerin üreme sistemleri insanların üreme sistemlerinden çok farklı olduğu için verim alınması uzun sürüyordu.

Etik kaygılar nedeniyle insan embriyoları ile incelemeler yapmak sınırlı hale geliyordu. Ancak laboratuvarlarda üretilecek olan blastosistler sayesinde etik yargıların çalışmaların önüne geçmesi engellenecek. Bu açıdan bakıldığında bulunan bu keşif hayati bir önem taşıyor olabilir. Ekipten gelen açıklamaya göre laboratuvar ortamında elde edilen embriyolar ile doğal embriyolar aynı aktif genlere sahipler. Bulunan bu keşif, insan embriyo kullanımına gerek kalmadan erken gelişimi incelemek için güvenilir olan ilk sistem olma özelliğini taşıyor. Ancak, araştırmacı ekip yaptığı açıklamada bunun laboratuvar ortamında bebek üretmeye yönelik yeni bir çalışmanın ilk adımı olarak görülmemesi konusunda insanları uyardı.