Bitcoin Yasal Varlık Olmaya Devam Edecek!

Orta Amerika ülkelerinden El Salvador’un Bitcoin’i ulusal para birimi olarak kabul etmesiyle birlikte kripto paralara ilgi arttı. Bir ülke daha Bitcoin’i ulusal para birimi olarak kabul etmeyi hedefliyor.

Son zamanlarda gündemden hiç düşmeyen kripto para dünyasında hareketli günler devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde El Salvador’un Bitcoin’i ulusal para birimi olarak tanıması sonucunda gözler yeniden Bitcoin’e çevrilmeye başladı. Son zamanlarda yaşadığı düşüş ile yatırımcılarını üzen kripto para birimi, yeniden değer kazanmaya başladı. Yapılan açıklamaların ardından yeniden değer kazanan para biriminin değeri 32 bin dolardan 37 bin dolara fırladı ve yeni iyi haberler gelmeye başladı. Bitcoin yasal varlık olmaya devam edebilir.

The New Indian Express’in iddiasına göre, yaşanılan bu son gelişmelerin ardından yeniden değer kazanan Bitcoin’in dünyanın en büyük 5. ekonomisine sahip olan Hindistan’da yasağı kaldırılıyor.

Hindistan’dan Kripto Para Hamlesi: Bitcoin Yasal Varlık Olarak Kabul Edilebilir

Hindistan Merkezi Bankası kısa bir süre önce kripto para birimlerinde meydana gelen değişimlerin yüksek ölçekli olması ve büyük risk taşıması üzerine kredi verenler tarafından bu para biriminin kullanımı yasaklamıştı ve yine Hindistan Merkez Bankası aynı nedenlerden ötürü kredi verenlerin sanal para birimi şirketleri (kripto borsaları) ile çalışmalarını da yasaklamıştı. El Salvador’un Bitcoin hamlesinden sonra Hindistan’ın kripto para birimlerine bakış açısının değiştiği iddia ediliyor. Hindistan’daki çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu kripto paralarla ilgili yasağı yeniden gözden geçirmeyi ve kripto para düzenlemesini denetlemeyi hedefliyor. Aynı zamanda Hindistan’da bulunan kripto para temsilcileri de yeni düzenlemeler yapılması için Maliye Bakanlığı ile görüşüyor. Hazırlanacak olan yeni kripto para tasarısının kısa süre içerisinde Parlamento’ya sunulması bekleniyor. Hindistan hükümeti tarafından Bitcoin yasal varlık olarak tanınmaya hazırlanıyor. Bitcoin ile birlikte diğer kripto para birimlerinin de yasal varlık olarak tanınması hedefleniyor.