Apple ve Google Ortaklığı Soruşturma İle Karşı Karşıya!

Japonya’da başlatılan soruşturmanın ardından, İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi tarafından Apple ve Google ortaklığı ile ilgili soruşturma başlatıldı. Soruşturma Apple ve Google’ın mobil ekosistemlerdeki ikiliği hakkındı açıldı.

Apple ve Google Ortaklığı Soruşturulacak!

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi tarafından açılan soruşturma ile iOS ve Android işletim sistemine sahip telefonlardan tarafından indirilen Chrome ve Safari gibi web tarayıcıları da dahil olmak üzere işletim sistemlerinin etkileşimli çalışmaları daha yakından incelemeye alınacak.

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi tarafından mobil ekosistemleri tüketicilerin çeşitli hizmetlere, ürünlere ve içeriğe erişebildiği ağ geçişleri olarak tanımlanıyor. Bu tanıma göre açılan soruşturmanın fitness takibinden akıllı ev cihazlarına kadar birçok ürün ve hizmeti içerdiği anlaşılıyor. Bu ortaklık ile inovasyonun azalacağı ve tüketicilerin daha yüksek fiyat ödeyeceği düşünülüyor. İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi daha önce de Apple Store politikalarını araştırıyordu ancak mobil ekosistemlere yönelik bu araştırmanın daha geniş kapsamlı olması bekleniyor. Pazar araştırmaları tavsiyelerde bulunabilecek, tüketicilere ve işletmecilere rehberlik edebilecek. Öte yandan da Dijital Piyasalar Birimi ismi verilen dijital pazarlar için yeni bir rekabet düzenleyici otorite kurma süreci de yürütülüyor. Google ve Apple ortaklığı ciddi bir soruşturma ile karşı karşıya kalmış görünüyor.