Apple İOS 15 ile Gelecek Yenilikleri Açıkladı

Apple’in önümüzdeki günlerde tanıtacağı İOS 15 güncellemesiyle birlikte gelecek olan yenilikler açıklanmaya başlandı. Gelecek olan yenilikler İPhone sahiplerinin çok hoşuna gideceğe benziyor. Apple, Haziran ayında düzenleyeceği WWDC 2021 etkinliğinde yeni gelişmelerden bahsedecek. Yeni yazılımlar ile kullanıcılarının karşısına çıkacak olan Apple, yeni güncellemeler için yavaş yavaş açıklamaya yapmaya başladı. İşte detaylar…

İOS 15 güncellemesi neler getirecek?

Apple tarafından düzenlenecek olan etkinlik tarihi yaklaştıkça, yeni yazılımlar hakkında bilgiler merak edilmeye başlandı. Yazılımlar ile ilgili ufak tefek açıklamalar yapılmaya devam ediyor. Yeni yazılımlardan en çok merak edilenlerin ise İOS 15 ve iPadOS 15 olduğu kaydedildi.

Apple hakkında yapılan haberlere göre şirketin, işletim sistemi üzerinde daha çok yenilik yapmayı amaçladığı açıkladı. Apple’ın İPad’ın ana ekranını yeniden tasarlaması, tüm mobil cihazlar için daha fazla gizlilik koruması eklenmesi ve kilit ekranını güncellemesi, beklenen yenilikler arasında.

Yapılan yorumlara göre İPhone’da bulunan Widget’leri, İOS ve İPad’ların ana ekranına eklenebilecek. Ayrıca Apple, 2021 İPad modelinde kullandığı M1 işlemcisinin opsiyonlarını, İpadOS içinde kullanma çalışmaları yapacak. Uygulama izleme şeffaflığı özelliğini de devreye alarak güvenliği üst seviyeye çıkarması da bekleniyor.

Apple’ın, kilit ekranında da bazı yenilikler yapması bekleniyor. Ekranlarda artık gruplandırma yapılabilecek. Bununla birlikte OLED ekranlı olan İPhone modellerinde ekranın her zaman açık olması özelliğinin de getirilmesi, beklenenler arasında. Bütün bunlara bakıldığında İOS 15 ekranında her zaman açık ekran olması ve yeniden tasarlanmış olan kilit ekranı özelliklerini görmek mümkün olacak.

Apple, geriye dönük cihazlar için de yazılım güncellemesi yapmasıyla beğeniliyordu. İOS 15 yazılımıyla birlikte bazı eski sürümlerden desteğini çekmesi bekleniyor. Özellikle İPhone SE ve 6S ailesinin İOS 15 yazılımıyla desteklenmeyeceği ileri sürüldü.

İOS 15 güncellemesini hangi telefonlar alacak?

İOS 15 güncellemesini alacak olan telefonlar bir listesi de yayınlandı. Buna göre; İPhone 12 mini, İPhone 12, İPhone 12 Pro max, İphone 12 Pro, İPhone 11 Pro max, İPhone 11 Pro, İPhone 11, İPhone XS, İPhone XR, İPhone X, İPhone 8, İPhone XS Max, İPhone SE, İPhone 8 Plus, İPhone 7 ve İPhone 7 Plus olanlar, yazılım güncellemesi alabilecek.

Apple tarafından İOS 15 ve İPadOS 15 güncellemesinin Haziran ayında tanıtılması ve Eylül ayında yayınlanması bekleniyor.