Apple Airtag Türkiye Satışı Başladı!

Apple Airtag bugün resmen Türkiye’de satılmaya başladı. Şu ana kadar ön sipariş tarihi açıklanmamış olan satış cihazı, sürpriz bir şekilde üretici firmanın resmi web sitesinde ve online perakende satış sitelerinde yerini aldı.

Apple tarafından 20 Nisan tarihte Spring Loaded lansmanında duyurulan Airtag, küçük bir anahtarlığa benzeyen tasarımı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Bu ürünü takip etmek istediğiniz tüm cihazların üzerine yerleştirebiliyor ve Apple Find My uygulaması ile entegre şekilde çalıştırabiliyorsunuz. Böylece, cüzdan, çanta veya diğer kıymetlerini eşyalarınızı kolaylıkla bulabilir hale geliyorsunuz.

Apple Airtag Tekli ve Dörtlü Opsiyonları İle Satışa Sunuldu

Şu anda ön siparişleri alınan Apple Airtag, 5 Mayıs itibari ile resmen stoklarda yerini alacak. Ürün tekli ve dörtlü opsiyon seçenekleri ile ön siparişleri sunuldu. Tekli paketi almak isteyenler için fiyatı 299 TL iken dörtlü sipariş vermek isteyenler için bu fiyat 999 TL’ye çıkıyor.

UWB teknolojisinden yararlanılarak üretilen cihaz, nesnelerin konumunu kesin olarak belirleyecek. Ultra Geniş Bant Teknolojisi olarak bildiğimiz bu teknoloji, nesnelerin yerini tespit etmek için radyo dalgalarını kullanıyor.

IP67 sertifikasına sahip olan Apple Airtag’ın yanında takılıp çıkarılabilen pil de geliyor. Bu pil sayesinde cihazın 15 cm ile 1 m arasında suya daldırılıp çıkarılmasına ve toza karşı koruma sağlanıyor. Şık aksesuarların da eşlik ettiği Apple Airtag, aynı zamanda kişiselleştirilebilir kapaklar ile de satışa sunulacak.

Apple’ın açıklamasına göre cihazın batarya ömrü 1 yıl olacak. Saat pili gibi tek pille çalıştığı için de kullanıcı için ekstra masraf oluşturmayacak. Pil ömrünün azalmasına yakın telefonunuzdan veya tabletinizden uyarı alacaksınız.

Apple Airtag Hangi Cihazlar Tarafından Destekleniyor

Kaybetme özelliğinizi ortadan kaldırmaya hazırlanan Apple Airtag, ücretsiz teslimat ile alıcısıyla buluşacak. Ürünün uyum sağladığı cihazlar ise şunlar;

  • iPod Touch (7. nesil)
  • iPad (5. nesil veya daha yeni modeller)
  • iPad mini 4 veya daha yeni bir iPad mini modeli
  • iPad Air 2 veya daha yeni bir iPad Air modeli
  • iPadOS 14.5 veya daha yeni bir iPadOS sürümü yüklü iPad Pro
  • iPhone 6s veya daha yeni bir iPhone modeli
  • iOS 14.5 veya daha yeni bir iOS sürümü yüklü iPhone SE

Apple Airtag Teknik Özellikleri Neler?

Uzun süredir herkes tarafından ön sipariş tarihi beklenen Apple Airtag cihazının teknik özellikleri de oldukça dikkat çekiyor. İşte ürünün teknik özellikleri;

Takip çipi: UWC özellikli Apple U1

Sensörler: İvmeölçer

Bağlantılar: NFC, Bluetooth LE

Batarya: 1 yıllık ömürlü standart batarya

Ekstra Özellikler: Kişiselleştirme, IP67 su geçirmezlik, sesli uyarı ve Siri desteği.