Apple ABD Pazarında Zirveyi Kaybetti, Yerini ChromeBook Aldı!

ABD dizüstü bilgisayar pazarında, zirve el değiştirdi. Apple ABD dizüstü bilgisayar pazarında büyümeye devam etse de rakiplerinin sağladığı rekor büyümeye karşı koyamadı.

Pandemi sürecinin başlarında oldukça zarara uğrayan teknoloji sektörü, bu süreçte uğradıkları zararları büyük ölçüde kapatmaya başladı. Geçen sene Pandemi koşulları nedeniyle insanların evde çalışması, tüm dünyada bilgisayar ihtiyacını arttırmıştı. 2021 yılının ilk çeyreğinde ise bu ihtiyaç inanılmaz seviyelere ulaştı. Bu rekor talep sonucunda özellikle de dizüstü bilgisayarlar satışlarında patlama yaşandı. Apple da Pazar payı ile bu artıştan etkilenmiş olsa da rakiplerinin büyük yükselişi sonucunda zirve yarışında geride kaldı.

ABD dizüstü bilgisayar pazarında zirveye damgasını vuran ChromeBook oldu. ChromeBook modellerinin sevkiyatları, yüzde 275 gibi rekor bir artışla herkesi şaşırttı.

Canalys Analiz şirketinden alınan raporlara göre ABD pazarında dizüstü bilgisayarların sevkiyat oranları yüzde 73 arttı. Apple sevkiyatları da artış gösterdi ve geçen yıl aynı dönemdeki sevkiyat oranına göre yüzde 36 arttı. Apple’ın dizüstü bilgisayar satışlarının pazar payı ise bu rapora göre yüzden 25’ten %19,5’a düştü. Aynı dönemde ise HP büyük bir sıçrayış yakaladı ve bu sıçrayışı yakalamasının nedeninin ChromeBook satışları olduğu ortaya çıktı. Geçen sene üçüncü sırada yer alan şirket, ChromeBook satışları sayesinde zirveye geçti ve %21,1 seviyesine yükseldi.

ChromeBook Neden Bu Kadar Tercih Ediliyor?

Google tarafından 2011 yılında piyasaya sürülen ChromeBook, ucuz ve herkes tarafından ulaşabilecek bir bilgisayar olarak ihtiyaçları karşılamak amacıyla ortaya çıktı. Bu bilgisayarda Windows yerine Chrome OS ile çalışılıyor. Pil performansları ve hızlı çalışması ile kısa sürede ABD’de oldukça tutuldu. ABD’de hızlı, ucuz ve yeterli donanıma sahip bilgisayar arayanların bu seneki ilk tercihi ChromeBook modelleri oldu. Bugün Lenovo, Samsung ve HP gibi markalar ChromeBook dizüstü bilgisayar modelleri sayesinde önemli bir pazar oluşturmayı başardı.