2021 Apple Tasarım Ödülleri Sahiplerini Buldu!

2021 Apple Tasarım Ödülleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da geliştiricileri heveslendirmek ve ödüllendirmek için sahipleri ile buluştu.

WWDC etkinliği kapsamında Apple şirketi, her yıl Uygulama Tasarım ödüllerini geliştiricileri ile buluşturmaya devam ediyor. Etkileşim, Kapsayıcılık, Sosyal Etki, Zevk ve Eğlence, Grafikler ve Görseller ve İnovasyon olmak üzere toplam 6 alanda ödülleri dağıtan şirket, son 20 yıl içerisinde 250’den fazla geliştiriciyi ödüllendirdi. Kazanan kişilere, çalışmalarına devam etmeleri yönünde bir donanım sepeti ve fiziksel bir ödül verilecek.

2021 Apple Tasarım Ödülleri Kazananları Kimler?

Bu yıl da toplam 6 alanda Tasarım ödülleri ile buluşan geliştiriciler belli oldu. İşte 2021 Apple Tasarım Ödülleri kazanan geliştiriciler;

Etkileşim Kategorisi;

Bu kategoride ödül kazanan geliştiricilerden biri CARROT Weather. Hava durumu uygulamalarına yeni bir soluk getiren geliştirici eğlenceli arayüzü, özelleştirilebilir widget seti ve esprili hava durumları tahminleri ile ödülü kazanıyor.

Bu kategoride ödül kazanan geliştiricilerden diğeri Bird Alone. Oyunculara sunduğu ilginç deneyim ile dikkat çeken geliştirici dinamik ses efektleri, grafikleri, gerçek dünyadaki hava durumuna, mevsime ve günün değişen saatlerine göre geliştirilen akıllı bildirimleri, keşifsel etkileşimleri ve haptikleri ile ödülü kazanıyor.

Kapsayıcılık Kategorisi;

Bu kategoride ön plana çıkan ilk isim Voice Dream Reader. Optimum bir okuma deneyimi yaşamak isteyenler için özelleştirme seçeneği bulunan uygulamada tını, vurgu, aksan, ton ve hız gibi birçok seçenek ayarlanabiliyor. Üstelik neredeyse her dijital kaynaktan yazıları sesli bir şekilde okuyan metin seslendirme uygulaması.

Bu kategorinin diğer yıldızı ise HoloVista. Çok çeşitli erişilebilirlik opsiyonlarına sahip uygulamada rol yaparak unutulmaz anlar yaşamanız için farklı metin kontrastı, ses ve görsel efekt yoğunluğu, metin boyutları gibi birçok seçenek bulunuyor.

Zevk ve Eğlence Kategorisi;

Bu kategorinin ilk yıldızı Pok Pok Playroom çocuklar için geliştirildi. Her yaştaki çocuğa hitap eden oyun büyüleyici etkileşimleri ve tasarımıyla ile oldukça dikkat çekiyor.

Bu kategorinin diğer yıldızı ise mobilde konsol deneyimi yaşatan Little Orpheus. Kolay kontrolleri ve muazzam hikaye anlatımı ile büyüleyen bir platform oyunu.

Sosyal Etki Kategorisi;

2021 Apple Tasarım Ödülleri sosyal etki kategorisinde ön plana çıkan ilk uygulama Be My Eyes. 4.5 milyonu aşan gönüllüleri ile dikkat çeken uygulama, görme engelli veya görme bozukluğu yaşayan kişilerin bulundukları ortamı kamera ile göstermesini sağlayarak gönüllülerden yardım almasını sağlıyor.

Bu kategoride ilgi gören diğer uygulama ise Alba. Alba’nın indirilen her kopyası ile Madagaskar’da gerçekleştirilen yeniden orman projesi için bir ağaç dikilecek. Bu oyunda Alba’nın görevi vahşi yaşamı korumak, şehrin çevresindeki çöpü temizlemek ve korumam alanında yer alan köprüyü tamir etmek.

Görseller ve Grafik Kategorisi;

Bu kategoride ilk dikkat çeken Loona. Uyku problemi yaşayanlar için geliştirilen uygulamada incelikli animasyonlar, hikaye anlatımı, dinlendirici aktiviteler ve atmosfer sesleri birlikte kullanılıyor.

Bu kategorinin diğer kazananı ise Genshin Impact. Mobil oyun deneyimi sunan bu uygulamada geniş kapsamlı manzaralar ve insanları korkutan ve adrenalin patlaması yaşatan savaş sahneleri dikkat çekiyor.

İnovasyon Kategorisi;

Kategorinin ilk yıldızı NaadSadhana. Hepsi bir arada stüdyo kalitesini kullanıcıları ile buluşturan bu uygulama ile sınırsız müzik yapma imkanı mevcut. Kategoride ödül almaya hak kazanan diğer uygulama ise League Of Legends: Will Rift. Dünyaca ünlü olan ve karmaşık bir yapısı bulunan League Of Legends oyununun heyecanını mobilde de yaşatıyor.